. Profesyonel Greenbox Nasıl Yapılır? Video Yapımcıları İçin 7 İpucu – Kiralık Greenbox Stüdyosu

Greenbox doğru kullanıldığı zaman en küçük video üreticilerinin bile etkileyici efektler ile şaşırtıcı içerikler oluşturmasına olanak tanır. Ancak, greenbox doğru kullanılmadığında ya da yanlış uygulandığında saatlerce sürecek bir kurgu süreci yaşarsınız. 

Greenbox stüdyo’da yada greenbox perdede çekimlere başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var. İşte video içerik yapımcıları için profesyonel greenbox nasıl kullanılır sorunun yanıtı; 

Greenbox çekim ipuçları 

# 1: Greenbox’ta Aydınlatma 

Green screen ‘de profesyonel bir görünüm elde etmek için en önemli şey doğru aydınlatmadır. Her ne kadar ilk önce kaliteli bir kamera ve lensleri düşünseniz de eğer uygun bir aydınlatma olmaz ise en iyi kamera ve kurgu programları bile kötü ışığı düzeltemez. Greenbox ‘ı pürüzsüz hale getirmek için uygun ışık ve aydınlatmaya sahip olmanız gerekiyor. Tüm yeşil perde tek bir renk olmalı.  Bu rengi seçtiğinizde, birden fazla renk ayarı yapmak zorunda kalmazsınız. Sadece bir noktayı seçersiniz ve arka plan kaybolur. 

Arka Plan Işıkları, Anahtar Işıklar ve Dolgu Işıkları

Profesyonel greenbox kullanımında en az beş-altı ışık kullanmanızı tavsiye ederiz. Arka fonu oluşturan yeşil kısmı aydınlatmak için 2-3 ışık yeterli. Arka plan aydınlatılırken ışığın eşit dağıldığından emin olmalısınız. Daha sonra sunucunuzun/oyuncunuzun ışığına başlayabilirsiniz. 

Back ışık, oyuncunuzu arkadan aydınlatmak için kullanılır. Fonunuz ile oyuncunuzun birbirinden ayrılmasını sağlar. Back ışığı oyuncunuzun omuz ve saçlarının parlamasını istediğiniz kısmına yerleştilir. Saçları key’lemek en zorudur. Bu yüzden çok dikkatli bir şekilde bu ışığı ayarlamalısınız. Back ışığı, oyuncunuzun etrafına bir melek haresi gibi görünmeyecek şekilde yayılmalı.

Bir sonraki adımda artık oyuncunun yüzüne ve vücuduna odaklanmalısınuz. Bu anahtar ışıktır. Yumuşak ve eşit bir şekilde ışık yayılarak genel aydınlatma olarak kullanılmalıdır.

Artık dolgu ışığa hazırsınız. Bu ışık aktörün karşısında yer alır. Yüzünde küçük bir kontrast oluşturur. İmkanlarınız kısıtlı ise ve profesyonel bir stüdyo kullanmıyorsanız anahtar ışığında difüzör, dolgu ışığında bir şemsiye ya da softbox kullanabilirsiniz. Aydınlatmada dikkat edilecek en önemli nokta açık yeşil ve koyu yeşil bölümler oluşmadan düzgün soft bir yeşil görünüm elde edilmelidir.

Greenbox video çekimi yapıyorsanız ışıklarınızı yüksek bir yere asarsanız sizin çekim kompozisyonlarınıza engel olmaz. 

 # 2: Greenbox Yüzeyinizi Akıllıca Seçin

Chroma Key mavi yada yeşil olabilir. Yeşil maviden daha sık kullanılır çünkü yeşil insanın cilt tonunda daha azdır. Hangi rengi kullanacaksanız oyuncunuzun o renk yada o renk tonunda kıyafet yada aksesuar kullanmaması gerekir. Ayakkabı bağında, logoda, içindeki desende dahi bulunmamalıdır. Çokça yaşadığımız için bunu özellikle belirtmek istedik:)

Şimdi gelelim greenbox perdemize. Kağıt, boyanmış duvar veya kumaş ne kullanırsanız kullanın, pürüzsüz ve mat bir görünüm elde etmelisiniz. Buruşmuş bir bez veya yansıtan materyaller işinize yaramaz. İyi bir ışıklandırma için pürüzsüz bir görünüm elde etmelisiniz.

Küçük bir ipucu daha verelim; Ahşap üzerine yapılan greenbox zemin zahmetlidir ama en az yansıtanı yani en iyisidir. Zor bulunur.

Greenbox alanı sonsuz fon dediğimiz köşesiz, köşeleri yuvarlatılmış şekilde olursa hayatınız çok daha kolay olacaktır. 

İçinde yeşil yansıları olan özel gri bir bez kullanılan en pahalı yöntemlerden biridir. Kumaşı yansıtmak için yeşil ışık kullanılır. Bu tür bir green screen için ek yazılımlara ihtiyaç vardır. 

Foam da greenbox için başka bir çözümdür. Ancak Türkiye’de hem pahalı olması hem de kullanı sebebi ile tutulmamıştır. 

# 3: Greenbox Alanda Oyuncunun Hareketleri Test Edin

Oyuncunuzun tüm hareketlerini greenbox alanda yapması gerekiyor. Vücudunun herhangi bir parçasının dışarı taşmamalı. Örneğin eli, ayağı, kafası yeşil perdeden dışarı çıkmamalıdır. Key’leme yapabilmeniz için bu kural katidir. 

Bu sebeple çekime başlamadan önce oyuncunuz için muhakkak bir prova alarak vücudunun herhangi bir kısmının greenbox alanının dışına çıkmadığına emin olmalısınız. Eğer taşma varsa hareketleri yada kamera açılarınızı tekrar düzenlemelisiniz.

# 4: Greenbox ‘ta Yansımaları ve Zor Saçlar

Fonunuz ve ışıklandırmanız harika olsa bile greenbox’ta sarı ve ince telli saçlar problem çıkarabilir. Çünkü sarı yeşile yakındır. Bu sebeple eğer konu uygunsa back ışıkta magenta filtre kullanabilir ve zıt renk oluşturabilirsiniz.

Diğer zorluk ise yansımalardır. Gözlük, mücevher, saat, küpe gibi aksesuarlar yansıtma özellikleri ile key’lemede problem çıkarırlar. Çekime başlamadan önce bunların ne kadar yansıttığını prova edin. Gerekirse çıkartın. Post Prodüksiyonda bunlar ile uğraşmak size çok zaman kaybettirir. Bazen kare kare uğaşmanız gerekir. 

# 5: Greenbox ‘ta Gölgelere Dikkat

Greenbox’ta gölgeler büyük zorluk çıkarabilir. “Oyuncunuz fona çok yakın olmamalı. Gölgelerden kaçınmak için fondan en az 3 metre uzakta durmalı. Eğer çok koyu olmamak kaydı ile gölgelerden kurtulamıyorsanız o zaman kurguda birkaç farklı key ayarı kullanmalısınız. Yine çekime başlamadan önce test yaparak gölgeleri izleyebilir ve çözüm üretebilirsiniz.

# 6: Greenbox İçin Doğru Kurgu Programı Hangisi ?

Greenbox’ta doğru kurgu programları kullanarak başarılı key elde edebilirsiniz. DaVinci Resolve, Adobe Preimer, Adobe After Effects, Final Cut Pro, Adobe Illustrator hatta yeni başlıyorsanız I-Movie hepsi yeşil ekran için kullanılabilir. 

7: Greenbox İçin Doğru Kamera Hangisi ?

Kesinlikle keskin ve iyi ışık alan, gren problemi olmayan bir kamera seçmelisiniz. Ancak kamera kadar doğru lens kullanı mı çok önemlidir. Lenslerin soft değil, keskin ve diyaframı düşük olmalıdır. Greenbox’ta ne kadar keskin görüntü o kadar iyi key prensibi geçerlidir.

Yine de çekiminiz çok önemli ise profesyonel bir greenbox stüdyo, ışık şefi ve görüntü yönetmeni kiralamanizda fayda var;) 


Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *